Wybrane interwencje na zgłoszenia mieszkańców w okresie 05.03-11.03.2021r.

Aktualności » Wybrane interwencje na zgłoszenia mieszkańców w okresie 05.03-11.03.2021r.

05.03.2021r. godz.826 dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie z Komendy Powiatowej Policji dotyczące chłopca, który zaginął w drodze do szkoły. Natychmiast informacja o rysopisie dziecka zostały przekazane funkcjonariuszom straży miejskiej, którzy przystąpili do poszukiwań. Już o godzinie 9.50 chłopiec został odnaleziony w rejonie ulicy Esperantystów. Dziecko trafiło pod opiekę mamy.

07.03.2021r. godz.718 dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie dotyczące osób bez maseczek uczestniczących w giełdzie staroci i osobliwości w Rynku. Na miejscu interweniował patrol straży miejskiej. Udzielono wielu pouczeń, w jednym przypadku sprawa zostanie skierowana do sądy, gdyż sprzedawca staroci z Legnicy stanowczo odmówił założenia maseczki. Uważał, że pandemia to tylko wymysły a wirus  SARS-CoV-2 nie jest groźny i nikogo nie może „zabić”.

08.03.2021r. godz.1305 dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie od operatora monitoringu wizyjnego dotyczące mężczyzny leżącego w Zaułku Kupieckim. Skierowany na miejsce patrol zastał tam Adama S., bezdomnego w stosunku do którego strażnicy podejmowali już wielokrotnie interwencje. Mężczyzna trafił do Policyjnej Izby Zatrzymań celem wytrzeźwienia. W dniu następnym został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Świdnicy, gdzie postawiono mu trzy zarzuty, zanieczyszczenia miejsca publicznego, używania słów wulgarnych oraz dopuszczenia się nieobyczajnego wybryku. Adam S. został ukarany 15 dniową karą aresztu.

09.03.2021r. godz.1700 dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie od operatora monitoringu wizyjnego dotyczące dwóch mężczyzn spożywających alkohol w poczekalni dworca autobusowego Centrum Przesiadkowego Świdnica Miasto. Już po chwili strażnicy przerwali biesiadę alkoholową. Jeden z mężczyzn został ukarany mandatem karnym, w stosunku do drugiego zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

10.03.2021r. godz.2256– dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Świdnicy dotyczące młodego mężczyzny, leżącego w stanie upojenia alkoholowego w rejonie Placu 1000-Lecia. Skierowany na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie. Mężczyzna po zbadaniu przez lekarza został umieszczony w Policyjnej Izbie Zatrzymań celem wytrzeźwienia. Prawdopodobnie gdyby nie został przez nikogo zauważony, ze względu na wychłodzenie mogłoby dojść do tragedii.

11.03.2021r. godz.2257– dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Świdnicy dotyczące mężczyzny leżącego w rejonie Placu Grunwaldzkiego. Osoba ta spała przykryta kocem. Skierowany na miejsce patrol zastał bezdomnego Janusza Ch. oraz osobę zgłaszającą. Pomimo że bezdomnemu zaoferowano pomoc, stwierdził on, iż niczego nie potrzebuje i „poprosił” aby mu nie przeszkadzać. W stosunku do tej osoby w roku 2020 prowadzono 18 postępowań zakończonych skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie. Większość czynów była związana ze spożywaniem alkoholu, zaśmiecaniem,  używaniem słów wulgarnych i nieobyczajnymi wybrykami.